Szukaj lotu
Typ:
Wylot:
Atlas
Kalendarz
Przylot:
Atlas
Kalendarz
Pasażer:
Dorosły:
12>
Dziecko:
(2-11 l.)
Niemowlę:
(0-2 l.)
Preferencje:
Klasa:
Sortowanie:

NEWSY prosto z nieba

Do Bejrutu z LOT-em
Bezpośrednie loty do stolicy Libanu - Bejrutem

PROMOCJE prosto z nieba

Oferty last minute
Warszawa - Londyn
od 230PLN
Warszawa - Dublin
od 90PLN
Warszawa - Madryt
od 175PLN
Warszawa - Nowy Jork
od 790PLN
Warszawa - Toronto
od 1200PLN
Warszawa - Sydney
od 3260PLN
Warszawa - Rzym
od 94PLN
Warszawa - Istambuł
od 299PLN
News
2010-02-11
Nowe lotniskowe skanery nie zagrażają zdrowiu

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA) wynika, że nowe skanery skanujące całe ciało nie generują promenowania zagrażającego zdrowiu.

Naukowcy poinformowali, że głosy przeciwko użytkowaniu nowoczesnych skanerów ze względu na zagrożenia dla ludzi są nieuprawnione. Promieniowanie jakie emitują urządzenia skanujące jest mniejsze niż to, na które ludzie wystawiani w życiu codziennym. Jednakże mimo niewielkiego zagrożenia IAEA zaleca stałe monitorowanie dawek promieniowania.

- Urządzenia nie szkodzą pasażerom. W czasie skanowania są oni narażeni na dawkę promieniowanie od 0,1 do 5 Sivertów, co nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzkiego zdrowia - powiedziała Renate Czarwinski, dyrektor departamentu IAEA zajmującego się monitorowaniem zagrożeń związanych z promieniowaniem. - Wystawianie człowieka na działanie promieniowania rentgenowskiego powinna być w jakiś sposób uzasadnione. Trzeba rozważyć czy korzyści związane z wprowadzeniem skanerów nie są większe niż prawdopodobne szkody. Korzyści dla bezpieczeństwa są na pewno bardzo wysokie. Dzięki wykorzystaniu urządzeń skanujących służby lotniskowe mogą w porę wykryć ukrytą na ciele broń lub ładunek wybuchowy.

Obecnie istnieją dwa rodzaje urządzeń skanujących całe ciało. Jedno z nich wykorzystuje do skanowania fale radiowe o wysokiej częstotliwości, a drugie natomiast używa do tego celu promieniowania rentgenowskiego ( podobne do tego jakie wykorzystując się w rentgenach medycznych).

Jakub Gieleciński